Zgłoś wydarzenie

PROJEKT WSPIERANY PRZEZ

KALENDARZ WYDARZEŃ


<<LIPIEC>>
            1
2345678
9101112131415
1617
1819202122
23242526272829
3031          

PROMOCJE

Damska koszulka Dare 2b  

79Zł / 39,90 Zł

Koszulka termoaktywna Dare 2b  

79Zł / 39,90 Zł
28.05 - 24.11 Gdańsk - pomorskie
Sztafeta rowerowa z Polski do USA. Celem będzie dotarcie na międzynarodowy zlot Skautów Jamboree 2019
Adres: Gdańsk, Wyspa Sobieszewska
Oczekiwana liczba uczestników: 200
Typ imprezy: festiwal
Cykliczność: jednorazowa
www strona wydarzenia: http://www.bikejamboree.pl/
Email organizatora: info@bikejamboree.pl

W roku 2015 odbył się niecodzienny projekt rowerowy. Fundacja Światowe Jamboree oraz Stowarzyszenie Afryka Nowaka zorganizowały sztafetę rowerową z Polski do Japonii pod nazwą „Rowerowe Jamboree 2015”. Sztafeta przejechała w okresie od stycznia do końca lipca ponad 12.000 kilometrów aby dotrzeć na 23. Światowy Zlot Skautowy Jamboree w Yamaguchi, w Japonii. Sztafeta podczas jej 9 etapów prowadzących przez Europę oraz Azję promowała Polskę i polski skauting, zapraszając młodych ludzi do odwiedzenia naszego kraju. Nasz projekt był pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem w środowiskach harcerskich. Odbił się szerokim echem w środowiskach ludzi młodych i aktywnych w mediach skautowych na całym świecie oraz w prasie branżowej.

 

W niewiele ponad rok po dotarciu polskiej sztafety rowerowej na międzynarodowy zlot skautów Jamboree w Japonii organizatorzy tego przedsięwzięcia planują rozpoczęcie kolejnej, znacznie trudniejszej wyprawy rowerowej.  

 

Tym razem będzie to sztafeta z Polski do USA. Celem będzie dotarcie na podobny międzynarodowy zlot skautów, który odbywać się będzie w Zachodniej Wirginii na przełomie lipca i sierpnia 2019. Jako pomysłodawcy postawiliśmy sobie nie lada wyzwanie. Będziemy chcieli dojechać do USA drogą przez Wschodnią Europę, Azję Centralną oraz syberyjskie bezkresy Rosji, m.in. w okręgach jakuckim i czukockim. W okolicach cieśniny Beringa rowerzyści planują przeprawić się przez morze dzielące Azję od Ameryki Północnej i kontynuować wyprawę przez dziewiczą Alaskę, północną Kanadę oraz wschodnią i centralną cześć USA. To bezprecedensowe wydarzenie gdyż żadni rowerzyści nie przeprawiali się jeszcze przez cieśninę Beringa!

Sztafecie będzie przyświecała idea pokoju i współpracy między narodami oraz poszanowania praw człowieka. Są to bowiem wartości ponadczasowe, szczególnie pielęgnowane przez największy na świecie ruch młodzieżowy - skauting.

             

Trasa będzie liczyła ponad 33.000 km, a sztafeta będzie jechała w 34 etapach non-stop przez 2,5 roku. Dlatego już pod koniec maja 2017 ruszy z Gdańska pierwszy etap sztafety tak, aby ostatni mógł wjechać na zlot Jamboree w USA latem 2019. Nowym elementem w tym projekcie będzie uczestnictwo skautów z poszczególnych krajów, przez które będzie jechała sztafeta. Razem z Polakami będą więc jechali młodzi ludzie z Białorusi, Ukrainy, Rosji, Gruzji, Armenii, Iranu, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Mongolii, Kanady, Meksyku, USA, Portugali, Hiszpanii, Francji, Szwajcarii oraz z Niemiec

 

Pierwszy odcinek sztafety z Gdańska do Baku w Azerbejdżanie będzie szczególnym wydarzeniem. Chcemy bowiem wjechać rowerami do Baku w sierpniu 2017 r. podczas toczącej się tam 41. Międzynarodowej Konferencji Skautowej. Jednym z punktów obrad tej konferencji będzie wybór kraju, który w roku 2023 będzie gospodarzem 25. Międzynarodowego Zlotu Jamboree. Chcemy, aby wjazd sztafety na tą konferencję był „kropką nad i” starań Polski o organizację tego prestiżowego przedsięwzięcia.

 

Kolejnym ciekawym pomysłem w ramach tej wyprawy będzie próba okrążenia świata rowerami. Po dotarciu na zlot Jamboree w USA organizatorzy planują przejazd do Polski jadąc ciągle na wschód przez wschodnie Stany, a później zachodnią Europę. Przejazd do Polski będzie miał na celu przewiezienie ze zlotu w USA swoistego rodzaju "znicza olimpijskiego" na kolejne miejsce międzynarodowego zlotu Skatów planowanego w roku 2023. Wierzymy mocno, że naszemu krajowi zostanie przyznane prawo organizacji tej dużej imprezy międzynarodowej, a wtedy miejscem zlotu ponad 40 tysięcy ludzi z całego świata będzie Wyspa Sobieszewska w okolicach Gdańska. Dlatego właśnie tam w jesiennych miesiącach 2019 roku zakończy się oficjalnie ten wyjątkowy projekt rowerowy. 


web © 2014-18 MM Sound & Global Net